V nejbližší době bude uvedena nová verze strojírenského řešení Autodesku pro tvorbu digitálních prototypů – sady Product Design Suite 2015 (PrDS). Podívejme se na novinky, které toto řešení přináší. Nejprve se zaměříme na novou strukturu produktů v rámci PrDS a následně na technické novinky klíčového produktu pro strojírenství – Autodesk Inventor 2015.
Zaměření Product Design Suite zachovává linii tvorby digitálního prototypu s důrazem na pracovní postupy a komunikaci mezi jednotlivými produkty Design Suite. Klíčovou změnou je však redukce variant této Design Suite na dvě. Varianta Standard se přejmenovává na Premium (s cenovou hladinou Standard) a Premium a Ultimate na Ultimate (s cenovou hladinou Premium).
Přehledná tabulka všech sad Autodesk Design Suite 2015.
Novinky Autodesk Inventoru 2015 se týkají hlavně v oblasti návrhu jednotlivých komponent a designu. Naleznete zde řadu prvků a modelovacích funkcí z preview technologie Inventor Fusion. Další zásadní rozšíření jsou v oblasti velkých sestav. Došlo k nárůstu výkonu lepším využitím více jader a platformy x64. Dále pak byla rozšířena spolupráce s cloudem Autodesk 360.
Inventor Home je nový nástroj pro lepší, rychlejší a pohodlnější start vaší práce v Inventoru, zobrazuje rozsáhlý seznam naposledy použitých souborů či větší možnosti pro nastavení výchozích šablon.
Rozšíření v oblasti výuky a nápovědy umožňují rychlejší zvládnutí produktu pro začátečníky; a nejen oni pak ocení novou kontextovou nápovědu s možností rychlého vyhledávání.
Volnoplošné modelování (freeform modeling, technologie T-Splines) – nástroj umožňující modelování alternativních povrchových modelů použitím přímé manipulace. Volnoplošné modelování je zcela flexibilní. Umožňuje jak kombinování s parametrickými nástroji, tak i samostatné použití pro tvorbu organických tvarů, kde by použití parametrických nástrojů bylo nemožné anebo velmi složité.
Přímé modelování (direct modeling) – rozšíření nástrojů pro úpravu jak nativních tak importovaných (neparametrických) modelů formou přímé manipulace. Jedná se o jednu z hlavních funkcí Inventoru Fusion, která byla nyní implementována přímo do prostředí Inventoru.
Jedna z klíčových oblastí umožňující Inventor využít pro návrh opravdu velkých sestav je v nové verzi opět rozšířena. Rychlý (Express) režim umožňuje rychlejší otevření sestavy a nové způsoby pro práci s velkými sestavami – oproti předchozí verzi se zásadně rozšířil počet funkcí dostupných i v Rychlém režimu. Narostl i grafický výkon, projeví se hlavně při operacích typu Zoom, Pan a Rotace a to jak v plném, tak i v Rychlém režimu.
Inventor 2015 přináší řadu dalších vylepšení napříč celou funkčností pro každodenní práci. Například v náčrtu je zcela nový mód „Relax Mode“ umožňující dynamicky pohybovat se zavazbenými entitami, následně pak řídit jejich případné vypnutí či vymazání. Vazby se zobrazují jak při tvorbě, tak i pouhým ukázáním na geometrii. Z řady drobných vylepšení stojí za zmínku virtuální průsečík, nové textové styly, nový offset eliminující geometrii či tvořící ostrůvky, pokud standardní offset nelze použít, apod.
V oblasti modelování standardních dílů zaznamenáte řadu vylepšení v modelování jako takovém, jako např. možnost řízení úhlu a rotace (závitu) při tažení:
Novinkou je i čištění nepoužitých parametrů na jedno kliknutí, zobrazení názvu parametru v dialogu při úpravě. Klíčové novinky se objeví při tvorbě iSoučástí, a to např. zvýraznění vybrané položky v tabulce i v grafickém okně. Řada nových funkcí je i v oblasti modelování plechových dílů. Výběr středů razníků pomocí okna, přesouvání konce součásti, použití razníku napříč ohybem, možnost použití funkce „Cut Normal“ – vyříznutí vždy kolmo k ploše plechu. Ohýbání pomocí nulového poloměru s různým nastavením chování v rohu.
Mezi speciálnější oblasti pak patří možnost instalace jednotné databáze (katalogu) pro AutoCAD Electrical a Inventor 2015 „Autodesk Inventor Electrical Catalog Browser“. Vložený komponent AutoCADu Electrical tak bude mít automaticky i svůj 3D model v Inventoru. Buďto si jen vyberete komponent z knihovny a vložíte, nebo při importu kabelového svazku pak bude možné 3D model vložit přímo z knihovny (pokud ho nenalezne v rámci 3D sestavy Kabelového svazku).
V rámci tvorby výkresové dokumentace naleznete řadu vylepšení jak v oblasti systémové, jako je rychlé otevření výkresu či lepší využití rastrových pohledů, tak i nové standardní funkce jako jsou zkrácené kóty (bez druhé odkazové čáry), rozdělení a přesunutí tabulek mezi listy, možnost zapnout automatické řazení dílů v tabulce kusovníku. Co se týká názvu/popisu pohledů, je možné je přenášet z pohledu na pohled formou nových proměnných PARENT SHEET NAME a PARENT SHEET INDEX.
Inventor Studio využívá novou ray tracing technologii RapidRT. Exportovat lze nově i do formátů CATIA V5 verze R10 až V5-6R2013. Inventor 2015 podporuje Windows 7, Windows 8 a Windows 8.1.
Cloud Autodesk 360 patří v Autodesku mezi klíčové oblasti rozvoje, v Inventoru 2015 čekejte řadu rozšíření pro komunikaci se službami Autodesku 360. Většinou se jedná o možnost nahrát data přímo z prostředí Inventoru do cloudové aplikace.
Detailně všechny novinky představíme na jarní Roadshow „Autodesk 2015 Live“, kde se kromě novinek budeme zabývat i oblastí automatizace návrhového procesu a možností komunikace výrobních firem se zákazníky.
Firma CAD Studio s.r.o. je autorizovaný dealer Autodesk (již 26x po sobě oceněna jako největší dealer Autodesku v ČR a SR: 1994-2020), Autodesk Platinum Partner, Autodesk Training Center a Autodesk Developer s více než 30letými zkušenostmi a týmem 130 specialistů. Proč nakupovat právě u firmy CAD Studio?
CAD Studio dodává kompletní řešení - software, hardware, školení, služby - pro CAD/CAM, BIM, GIS/FM, PDM a multimédia, založená na technologiích firmy Autodesk (digitální prototypy, BIM, AutoCAD, Inventor, Revit, Civil 3D, Fusion 360, 3ds Max, Vault, Plant, Simulation, cloud...) a aplikační nadstavby pro konkrétní profese (i vlastní vývoj). CAD Studio je členem evropské skupiny ARKANCE.
PRAHA - Líbalova 1/2348, 149 00 Praha 4, tel: +420 910 970 111
BRNO - Sochorova 23, 616 00 Brno, tel: +420 910 970 111
OSTRAVA - Hornopolní 34, 702 00 Ostrava, tel: +420 910 970 111
Č.BUDĚJOVICE - Pražská tř. 16, 370 04 České Budějovice, tel: +420 910 970 111
PARDUBICE - Rokycanova 2730, 530 02 Pardubice, tel: +420 910 970 111
PLZEŇ - Teslova 3, 301 00 Plzeň, tel: +420 910 970 111
SLOVENSKO (Bratislava + Žilina) - tel. +421 2 6381 3628
MAĎARSKO (Budapešť: Varinex-CAD Studio) - tel. +36 1 273 3400
FRANCIE, BELGIE, NIZOZEMSKO, POLSKO, FINSKO, LITVA (Arkance Systems)